V zásadě je možné virtuální měnou nakupovat leccos, kryptoměna není sice podložena žádnými aktivy a nejsou to reálné peníze pojištěné, jako např. u bankovních vkladů, přesto se jimi lidé zabývají. Snadný výdělek virtuálních platidel zlákal i některé majitele výpočetní techniky. Postačí k tomu jen výkonný stroj – stolní počítač, notebook, nebo i chytrý telefon, do něhož implementujete speciální program pro získávání, převod virtuálních peněz. Čím více takových počítačů běží, tím více peněz to majiteli může přinést. Dnes se k zisku kryptoměny využívají i smart výrobky, např. televizory, připojené do Internetu věcí. Jejich procesory můžou pracovat obdobně.
Hackeři pracují jako šelmy – skrytě a efektivně. Také ale dělají chyby.
Je-li něco bezplatného, nebo lehce dostupného, chopí se toho šelmy. Každá šelma pracuje efektivně, využívá pouze slabin svých nepřátel a rozhodně nebude plýtvat silami na útok, který jí potenciálně nepřinese zisk, a kde naopak hrozí velké riziko střetu, nebo dokonce újmy. Strategie šelem využívají i obratní hackeři. Zaměří se na slabá místa systému, v tomto případě na webové stránky. Ty opatří efektivními skriptovacími nástroji, jež vykonávají podobnou práci jako některé počítačové viry. Po navštívení takového webu se začnou využívat vaše systémové prostředky pro tzv. těžbu kryptoměny. Je to velmi rafinované, neboť k tomu není zapotřebí žádný virus – jeho stažení a spuštění. Doslova stačí na dotyčný web zavítat.
Hackeři instalují těžební scripty na různé weby a podle údajů, které poskytla agentura CSIRT.cz, se tyto pirátské zdroje objevily již u 950 českých webových stránek.
Jak se projevuje běh skriptu?
Projeví se to především nárůstem výkonu procesorové jednotky vašeho stroje, někdy to není snadné rozpoznat vůbec, zpravidla skript využívá výkon CPU kolem 60 procent. Nejvíce rozšířeným pirátským zdrojem je tzv. Cryptolot, nebo CoinHive. Ten druhý pracuje speciálně na bázi JavaScriptu, ten první jmenovaný zapojí do práce i grafickou kartu a procesor jede na maximum, funguje jako klasický malvare.
Počítačoví piráti zabudovávají své produkty i do programu, který umožňuje blokování vyskakujících oken, a lidé mnohdy ani netuší, že jejich počítač mezitím slouží jako výrobna, resp. těžařský stroj kryptoměny.