Ačkoliv lékaři neustále varují před velkou spotřebou soli, mnoho lidí na jejich rady příliš nedá. Doporučená denní dávka soli je pět až šest gramů.
· Češi tuto dávku většinou zdvojnásobují.
· Vysoká spotřeba soli je jedním z faktorů, které zvyšují krevní tlak.
Přesolování jídel není jen českým problémem. S tímto nešvarem bojují i další státy světa. Jedenáct států Evropy se rozhodlo pro ozdravení svého obyvatelstva tím, že sníží průměrnou spotřebu soli. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Hlavním dodavatelem soli jsou průmyslově vyráběné potraviny.
Běžný spotřebitel si ani neumí přestavit, kolik soli do sebe dostane společně
– s chipsy
– se solenými oříšky
– s uzeninami a také v různých fast foodech.
Češi se k tomuto problému staví většinou nevšímavě. Vysoký krevní tlak nebolí, a proto není potřeba zatím nic řešit. On je ale právě v tomto zrádný. Vysoký tlak může přinést infarkt, mrtvici, selhání ledvin a další nebezpečné problémy.
Zkuste své chuťové buňky ošálit
Na začátku minulého století objevil jeden japonský profesor pátou chuť, kterou pojmenoval UMAMI. Což znamená „lahodná chuť“. Umami vyvolá dojem, že je jídlo slané, ačkoliv není.
· Umami je aminokyselina kyselina glutamanová, kterou chuťové preceptury vnímají jako slanou chuť.
· Tato aminokyselina je obsažena i v mateřském mléce.
Co tedy nahradí při běžném vaření sůl?
– balzamikový olej
– sušené houby
– dobře vyzrálá rajčata
– sušená rajčata
– smažený česnek
– smažená cibule
– mořské řasy.
Výběr je tedy velký. Pokud potřebujete dochutit masové šťávy, omáčky a polévky, zkuste místo dosolení použít citronovou šťávu. Dobře očištěná citronová kůra se může použít při dochucení dušené zeleniny. Přímo zázračně se mohou jevit účinky některých olejů.
· Sezamový olej zvýrazní jídla asijská.
· Olivový olej použijte na ochucení salátů.
· Dýňový olej jídlo ozvláštní.