Vyřezávané ovoce a zelenina dnes zdobí většinu společenských akcí. Toto staro-asijské řemeslo, které se stalo populárním téměř před dvěma tisíci lety, ovládlo nedílnou součást i aranžmá české gastronomie. Avšak za posledních dvacet let se popularita carvingu u nás rozrostla do takových rozměrů, že vyřezaný meloun už není záležitostí pouze rautů a různých gastronomických slavností.
Kde výrobky získat?
Na internetu se pohybuje mnoho zručných řezbářů, kteří na zakázku vyrobí téměř cokoliv, nač si jen vzpomenete. Od ozdobných jablíček, přes dárkové melouny ( s nápisy a obrázkovými motivy ) až po realistické zpracování 3D motivů z dýní či různých druhů kořenové zeleniny.
Zvládnete to i vy!
Vyřezávání však není žádná věda a s trochou tréninku jej zvládne každý. Nemusíte mít ani speciální nože a dlátka. Základní motivy je možné vytvořit i obyčejným kuchyňským nožem ( menší velikosti ) a při troše trpělivosti si můžete vytvořit i puget růží z červené řepy. Ovšem pokud vás tento koníček ohromil, je dobré investovat alespoň do speciálního thajského nože, který se svou zúženou čepelí umožní řezbáři vytvářet jemné a přesné řezy. Jeho cena se pohybuje od různých výrobců přibližně od tří-set korun. Na trhu je také mnoho literatury, kde získáte základní i pokročilé návody, jak tuto dovednost ovládat ( vybírat můžete i zahraniční literaturu, jako návod vám bohatě poslouží pouze obrázkový postup ) .
Zúčastněte se soutěží
Pakliže chcete, aby se z vás stal mistr řezbář je dobré absolvovat některé kurzy u profesionálů, ať už u nás nebo v zahraničí. Minimálně tím zkrátíte dobu vašeho učení a postupem času se můžete zúčastnit i soutěží, které se pořádají téměř na každé gastronomické akci. Vyřezávání u nás se stalo silným fenoménem a několik let existuje stále se rozrůstající národní tým, který reprezentují nejlepší tuzemští řezbáři na největších soutěží v Evropě, ale i po celém světě. Pozvání do národního týmu je tak obrovskou motivací pro spoustu začínajících řezbářů.