Zelený čaj je plný zdraví prospěšných látek a jeho účinky už znali lidé ve starověku. Tento nápoj dodá tělu energii a je mnohem vhodnější než káva. Antioxidanty obsažené v nápoji, účinným způsobem umí zneškodnit volné radikály v lidském těle. Tím zamezuje poškození buněk, zpomaluje proces stárnutí.
Pro maximální využití síly zeleného čaje je důležité věnovat pozornost nákupu kvalitního zeleného čaje , nejlépe v bio kvalitě. Ta je zárukou šetrného pěstování bez pesticidů a následného ekologického způsobu zpracování.
Stejně důležité je věnovat pozornost přípravě čaje. Vroucí voda není pro čaj vhodná a znehodnotila by jeho chuť i účinné látky. Proto po přivedení k varu nechte vodu odstát a vychladnout. Ideální teplota vody k přípravě je 80 °C. Do šálku stačí jedna až dvě lžičky sypaného čaje, který se zalije teplou vodou. Čaj stačí louhovat 2 minuty, jinak nápoj získá trochu kovovou příchuť. Zajímavé je, že čím je čaj kvalitnější, tím se může nechat louhovat déle. Některé druhy čaje tak dosahují skvělé chuti i po pěti minutách louhování. Někteří lidé si zelený čaj používají k výluhu opakovaně, což dle jejich mínění dělá čaj ještě chutnějším, protože se při druhém zalití z čaje uvolňují další chuťově zajímavé látky.
Kvalitní zelený čaj by se měl podávat bez cukru. Ten by úplně zkazil prožitek z rituálu pití čaje. Pokud už je to nezbytně nutné, k slazení se doporučuje stevie nebo pár kapek medu.
Znalci si kupují zelený čaj podle barvy a vůně. Barva by měla být sytě zelená, v žádném případě by neměl mít segmenty tmavé barvy. Pokud jde o nákup celých suchých lístků, ty by se neměly rozpadat a měly by být celistvé.
Čaj si udržuje oblibu už 2000 let. Mistři v pěstování jsou především v Číně. Kvalitní čaj produkuje Japonsko, Tchaj-wan, Korea, Vietnam, Indie, Srí Lanka, Nepál, Gruzie, Keňa, Tanzanie, Malajsie, Turecko, Pákistán.
V Evropě se čaj objevil v 17. století, nejdříve v Holandsku.