Pokud hledáte dovolenou, kde se chcete celý den válet na pláži a chytat bronz, Madeiru raději vynechte. Nevelký ostrov o rozloze 740 km2, ležící v Atlantickém oceánu, je vhodný pro milovníky pěší turistiky a obdivovatelů rozmanité flóry. Přinášíme vám několik zajímavostí a tipů, na které se můžete při poznávání tohoto portugalského ostrova těšit.
Asi první kroky vás zavedou do hlavního města ostrova o rozloze 75 km2 a přibližně 100 000 obyvatel (z celkového počtu něco přes 250 000). Funchal je krásné město, kde není nouze o malebné obchůdky ani pestrou nabídku restaurací. Naleznete zde krásný přístav, ze kterého máte možnost vidět téměř celé město. Úředním jazykem je zde (jako na celém ostrově) portugalština, ale domluvíte se zde bez problému anglicky a částečně i některými dalšími jazyky.
Z města se můžete vydat lanovkou vzhůru do části zvané Monte. Na tomto kopci naleznete překrásnou botanickou zahradu, kde si můžete prohlédnout a poznat všechny ty krásné rostliny, které na ostrově máte možnost vidět. Nedaleko lanovky je také kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je také pro nás Čechy jedna zajímavost, a to, že v kostele je hrob císaře Karla I., který na ostrov emigroval a ještě jako mladý zde zemřel na zápal plic. Z Monte se zpět do centra Funchalu můžete nechat svézt na speciálních „saních“, které řídí za plného provozu vždy dva muži a v případě nutnosti brzdí vlastními podrážkami.
Další místo, které stojí na prozkoumání je vrchol Pico do Arieiro, druhý nejvyšší vrchol ostrova, na který se dostanete bez problému autem téměř až na vrchol. Nejvyšším vrcholkem je potom Pico Ruivo, na který však musíte dojít po svých (lze z vrcholu Pico do Arieiro), doporučuje se ale jen alespoň trochu zdatnějším turistům.
Zajímavostí je potom i městečko Porto Moníz ležící na severozápadě ostrova. Obvykle tu fouká chladnější a silnější vítr – úchvatné je pozorovat vlny bičující útesy Atlantického oceánu. Nacházejí se zde také malá vulkanická jezírka, ve kterých je možno, za dobrého počasí, se vykoupat. Za návštěvu stojí i malé akvárium hned vedle promenády a vulkanických jezírek.
Zvláštní částí ostrova je Ponta de São Lourenço, nejvýchodnější část vybíhající daleko do oceánu. Na rozdíl od zbytku ostrova, tato oblast připomíná menší poušť, téměř nic zde neroste, díky silnému větru po celý rok je krajina vyprahlá. Nabízí se ale přímo úchvatný pohled na strmé útesy a nekonečný oceán. Budete si zde připadat jako na konci světa.
Za zmínku stojí i levády, což jsou uměle vytvořené zavlažovací kanálkypodél kterých často vedou turistické stezky různých obtížností. Nejjednodušší z nich – Levada dos Piornais – začíná kousek od fotbalového stadionu Estádio dos Barreiros.
Pokud tedy zjišťujete, kam za krásami přírody, ostrov Madeira rozhodně stojí za návštěvu.