Makak, roztomilý nebo neskutečně drzý?
Makakové patří mezi úzkonosé opice z čeledi kočkodanovití. Vyskytují se hlavně v Africe a Asii. Existuje celkem 26 druhů makaků. Některé druhy mají ocas, jiné ne. Na zadečku mívají tzv. sedací mozoly. Jejich strava je pestrá. Konzumují všelijaké plody, bezobratlé živočichy, ale i malé obratlovce. Jejich lícní torby slouží k uchovávání potravy na pozdější dobu.
Jsou to hraví a smělí tvorové, kteří se málo čeho zaleknou. V některých městech Thajska žijí ve tlupách a obtěžují místní i turisty. Ti berou makaky jako atrakci. Bývají také využívání ke sběru kokosových ořechů.
Makakové na ostrově Samui a Koh poskytují turistům podívanou ve formě opičího divadla. Zhlédnout můžete představení, ve kterém se objeví makak hrající na hudební nástroj nebo jejich umění trefit basketbalový koš. Místní obyvatelé tyto chytré opičky trénují už léta. Díky tomu také vzrostla sklizeň kokosových ořechů.
Tyto opičky nejsou jen zábavné a chytré, ale někdy i pěkně drzé. Během dovolené na Bali se jedné modelce snažili dostat do jejího výstřihu. Modelka měla co dělat, aby své vnady ochránila.
V jedné japonské restauraci makakové dokonce obsluhují hosty. Ti jsou těmito roztomilými tvory v převleku číšníka naprosto nadšení a pořizují si fotky s celým opičím personálem. Za tuto službu dostávají makakové zaplaceno banány. Majitel restaurace považuje tyto opičky za svou rodinu a tvrdí, že je obsluhování hostů baví, a že jsou šťastné. Opačný názor mají zoologové a označují práci těchto makaků za zneužívání. Nedomestikované zvíře jako je makak totiž v soužití s lidmi ztrácí schopnost fungovat přirozeně ve skupině svého druhu.
Případ krutosti skupiny makaků byl zaznamenán v Indii. Na muže, který v lese sbíral suché dříví, házeli z koruny stromů kameny a ten utrpěl těžká zranění, na která později zemřel. Nejspíš to byli makakové, kteří způsobují lidem v Indii problémy tím, že se agresivně dobývají k lidem za potravou.