Vyslovíte-li název Český Krumlov, okamžitě se vám vybaví renesanční klenot nad řekou Vltavou. Míří sem také tisíce zahraničních turistů, kteří tu o sebe doslova zakopávají v křivolakých městských uličkách. Jistě, že je půvab středověké architektury nesmírně působivý, ale my bychom se mohli vydat z města podél řeky buď severním, nebo jižním směrem. Vyplatí se naložit jízdní kola na nosič v autě a popojet do obce Holubov. Zdatní jezdci mohou odtud vystoupat po cyklostezce č. 1168 a 1166 až na vrchol Kleti s rozhlednou, případně se na Kleť svézou lanovkou z Krásetína.
Holubovské hadce a oppidum Třísov
Velmi zajímavý výlet na kolech můžete prožít cestou z Holubova podél žlutě značené cesty kolem Přírodní rezervace Holubovské hadce. Vede tudy cyklostezka 1127 podél Křemžského potoka až ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Mírným stoupáním pak budete míjet keltské oppidum Třísov, odkud jsou překrásné výhledy na řeku Vltavu, která se zde klikatí v širokých přehledných meandrech. Z Třísova se vyplatí popojet po silnici do Plešovic a dále ke klášteru Zlatá Koruna. Odtud je možné opět vystoupat na Kleť, anebo se napojit na Vltavskou stezku podél pravého břehu, která končí v Boršově nad Vltavou. Z Boršova pak snadno dopravíte jízdní kola vlakem zpět do Holubova.
Čertova stěna – Luč
Tato Národní přírodní rezervace se vypíná nad vltavským kaňonem, který je němým svědkem budování lipenské přehrady. Nedaleko nad ním se nachází přehradní hráz a několikrát v roce je do říčního koryta vháněno poněkud více vody, aby tu jezdci na raftech zápolili nejen s ostatními, nýbrž především sami se sebou. Jedná se totiž o nejobtížnější vodácký terén v Evropě.
Rezervace se rozkládá podél levého břehu, a pokud se sem vydáte po Vltavské cyklostezce, vyplatí se kola na chvíli odložit a vyšlápnout vzhůru po modré turistické značce na vrchol hory Luč. Překvapí vás překrásné výhledy, pod sebou budete mít kamenné moře a celodenní výlet můžete pak spojit s jízdou podél řeky do Vyššího Brodu, přes Rožmberk nad Vltavou až do Českého Krumlova.