Manšestrový boom byl především v sedmdesátých letech minulého století, ale se vrací se na módní mola s železnou pravidelností každou podzimní sezonu. V posledních letech se vedle klasického jednobarevného manšestru objevuje tento materiál s efektními potisky a příměsí elastanu pro větší komfort nošení. Manšestr má mnoho zajímavých vlastností, díky kterým si našel mnoho skalních příznivců. Manšestr jako materiál se vyznačuje:
Ø vysokou hřejivostí
Ø snadnou údržbou
Ø stálostí barev i materiálu
Manšestr můžeme nosit do práce, anebo zvolit jeho sportovní variantu pro volný čas. Pevnost a odolnost manšestru jsou jedněmi z důvodů, proč je manšestr oblíbený u oděvů pro volný čas.
Kolik je druhů manšestru?
Manšestr je vlastně stříhaný úpletový samet, který vytváří na povrchu látky proužky. Jeho výroba započala koncem osmnáctého století v Anglii. Manšestr se používá na výrobu zejména ležérního oblečení. Je charakteristický svým měkkým příjemným omakem. Základní tkanina manšestru je vyráběna z bavlny, ale v současné době je možné vidět i manšestr utkaný:
Ø ze směsi polyesteru a bavlny
Ø z vlněné příze
Ø s přídavkem elastanu
Ø s potiskem
Kromě toho se ještě manšestr rozlišuje podle šířky jeho proužků, hustoty a také délky vlasu hned na několik skupin:
Ø jehlový samet
Ø prací kord
Ø dámský samet
Ø manšestr
Ø široký manšestr
Ø fancy-cord
Všechny tyto druhy manšestru jsou ve světě módy velmi oblíbené. Tvoří a šije se z nich veliké množství bezvadných módních kousků. Z těch můžeme jmenovat kupříkladu:
Ø sukně a šaty
Ø kraťasy a šortky
Ø kalhoty a saka
Ø bundy i kabáty
Ø košile a vesty
Ø pracovní oblečení
Ø dětské oděvy
· Pro svoji pevnost a odolnost se používá manšestr také na odolné dětské oblečení pro kluky i holčičky.
· Manšestrové látky se odjakživa používaly k šití pracovních oděvů, například tradiční tesařský oděv z černého širokého manšestru.