Nový Zéland má 3, 4krát větší rozlohu než Česká republika, a přesto na něm žije pouze 4, 65 milionů lidí. Ovšem obyvatelstvo zde rychle narůstá, rodí se zde dvakrát více lidí, než umírá, a také sem spousta cizinců imigruje. Mnohem četnější jsou tu ovšem ovce a krávy. Na jednoho člověka zde připadá 6 ovcí a 2 krávy.
Úředním jazykem je zde angličtina a māori, což je jazyk původních Zélanďanů, kterým dnes mluví jen velmi malé procento lidí, a to i na Novém Zélandu. Jejich angličtina je také místy specifická, co se týče výslovnosti.
Tamní obyvatelé jsou velice přátelští a rádi si povídají. Běžně vás zastaví a ptají se na počasí, cestování zkrátka na cokoliv, i když vás vůbec neznají. Také si málo stěžují a téměř nenadávají, většinou na všem hledají ty lepší stránky. Zajímavostí je, že neradi nosí boty, jsou velice otužilí a mají takové své heslo, že když mají bundu nebo čepici, nemůže jim být zima, a to můžou být klidně bosí a mít jen šortky.
Zdejší domorodci se nechávají označovat jako Kiwis, což je odvozeného od jistého endemicky se vyskytujícího druhu nelétavého ptáka se stejným jménem.
Odtud se také vyváží ovoce kiwi, které je taktéž spojeno s ptákem kiwi, ovšem to pochází z Číny. Než se dostalo sem, bylo nazýváno Chinese gooseberry, kiwi se mu říká od roku 1959, protože potřebovali vhodný název, pod kterým by ho mohli přivážet do Ameriky.
Žije zde spousta různých národů, ani ne 60 % kiwíků se prohlašuje za “evropské novozélanďany“, 13 % tvoří Maori, 11 % asiaté, 7 % lidí pochází z Pacifiku. K České republice se hlásilo 1 659 lidí a 312 ke Slovensku.
Nachází se zde 18 200 km pobřeží a z toho většina z nich je vystaveno otevřenému moři, což je velice příznivé pro surfaře.
Celá země je tektonicky velmi činná oblast. Nachází se zde spousta aktivních sopek a jsou tu častá zemětřesení. O tom nás dnes 10. 12. 2019 také přesvědčila nečekaná erupce nejaktivnější novozélandské sopky sopky White Island.